درمان شقاق با لیزر

درمان شقاق با لیزر بسیار ساده است، بدون اینکه نیازی به بخیه و جراحی خاصی باشد با کمک بیحسی موضعی در کمتر از پنج دقیقه انجام می شود. لیزر درمانی شقاق به این صورت است که از ابزاری به نام اسپکولوم برای مشاهده شقاق های ایجاد شده داخل مقعد استفاده می کنند و بعد با لیزر و بدون دخالت دست ناحیه آسیب دیده را درمان می کنند.

این روش درمان شقاق با لیزر یکی از مدرن ترین روش های درمان شقاق یا همان فیشر مقعدی است. جای هیچ گونه زخمی بعد از عمل نمی ماند و با استراحت بدن شروع به بازسازی پوست می کند و یک لایه کلفت پوست بر روی ناحیه عمل شده کشیده می شود.

بیشتر بیمارانی که با این روش مداوا شده اند ناتوانی دفع مدفوع و کنترل گاز معده نداشتند. قبل از عمل مقدار خون بیمار برای لیزر درمانی مشخص می شود و این کار باعث می شود تا مجرای مقعد بدون هیچ عارضه ای بیماری را پشت سر بگذارند.

بهترین روش درمان شقاق مقعدی

بدون درد و خونریزی در کمتر از یک ربع مشکلی به نام شقاق نخواهید داشت!

کلینیک خصوصی انفولد

مزایای درمان شقاق مقعدی با لیزر

این روش درمانی با بیهوشی موضعی و سرپایی در کلینیک یا بیمارستان انجام می شود و نیازی به بستری شدن ندارد. بسیاری از کسانی که به شقاق مقعدی مبتلا هستند از عمل های جراحی این بیماری می ترسند، در حالی که لیزر درمانی شقاق می تواند این ترس را از بیمار برطرف کند و آنها شاهد یک عمل موفقیت آمیز و بدون دردی باشند که در آن دچار بی اختیاری مدفوع یا گاز معده نشوند.

این روش جایگرین بسیار خوبی برای جراحی های پیچیده و پر از عارضه است و برای کسانی که نمی توانند عمل های سنگین جراحی شقاق را تحمل کنند، درمان شقاق با لیزر بهترین انتخاب است. از مزایای دیگر درمان شقاق با لیزر می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • کاهش درد

 • کاهش تورم و التهاب

 • کنترل عفونت

 • کم شدن مقدار خونریزی

 • کم شدن احتمال انتشار سلول ‌های سرطانی

معایب و عوارض جراحی شقاق مقعدی با لیزر

معایب درمان شقاق با لیزر خیلی نادر هستند و احتمال اینکه این معایب در بیمار ظاهر شود خیلی کم است. اگر هم عارضه ای بعد از عمل لیزر دیده شود در زمان بهبودی خود به خود یا با مراقبت های درمانی بعد از عمل برطرف می شود و جای هیچ نگرانی نیست.

رشد فیستول، عفونت، بی‌ اختیاری در دفع مدفوع و خونریزی از جمله این عوارض هستند که خیلی کم اتفاق می افتند و با برخی مراقبت های بعد از درمان از بین می روند.

همه کارهایی که بعد از درمان شقاق با لیزر باید انجام بدهید

مراقب های بعد از درمان

 • داشتن یک رژیم غذایی سالم و نوشیدن مایعات
 • نشستن در آب گرم
 • خشک و تمیز کردن ناحیه عمل شده با دستمال نرم
 • انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی
 • استفاده نکردن از شوینده های عطردار
 • داشتن زمان خواب منظم و استراحت کافی
 • در صورت داشتن درد کم استفاده از داروهای آرام بخش

شقاق معقدی چیست؟

شقاق مقعدی با نام علمی فیشر، بیماری شایعی است که بر اثر آن شکاف ها و ترک خوردگی های نازکی در پوست ناحیه مقعد ایجاد می شود. به خاطر اینکه این شکاف ها و ترک خوردگی ها در ناحیه گیرنده های حساس مقعد به وجود می آیند با درد زیادی همراه است و بیمار را خیلی اذیت می کند.

بسیاری از بیمارها به خاطر خجالت دیر به پزشک مراجعه می کنند و این کار درمان را سخت می کند. اگر شقاق سریع درمان نشود، ممکن است به دلیل کشش های جداره مقعد باعث زخمی شدن و پارگی بیشتر و عمیق تر شود که در این حالت دیگر با روش های درمانی سریع نمی توان آن را حذف کرد و نیاز به روش های پزشکی است.

از کجا بفهمیم که شقاق داریم؟

علائم و نشانه های شقاق مقعدی در مردان و زنان

حرکت مدفوع سفت یا حتی شل می تواند فشارهایی را به جداره مخاطی مقعد وارد کند که باعث آسیب دیدن دهانه مقعد می شود. اینجاست که علائم شقاق خود را نشان می دهد.

اولین علامت و نشانه شقاق احساس درد در ناحیه انتهایی مقعد و در مسیر حرکت روده است.

بعد از این نشانه، سایر علائم شقاق نیز خود را نشان می دهند که شامل خونریزی و خارش و تخلیه مدفوع بسیار دردناک است.

علامت و نشانه شقاق مقعدی، درد زیاد و خونریزی مقعد در هنگام اجابت مزاج است به صورتی که برخی مواقع رگه های خونی بر روی مدفوع دیده می شود. گاهی درد بیمار به حدی زیاد می شود که توان انجام هیچ کاری را ندارد و حتی در مطب نیز به پزشک اجازه معاینه دقیق را نمی دهد، پزشک برای اینکه معاینه خود را تکمیل کند مجبور است از بیهوشی استفاده کند.

شقاق حاد شامل ترک های سطحی روی آنودرم است که به شکل یک خط طولی دیده می شوند و معمولا با درمان دارویی و تغذیه ای مداوا می شوند؛ ولی شقاق مزمن شامل زخم هایی با لبه های برجسته و فیبرهایی سفید رنگ عضله اسفنکنر داخلی است که در کف مقعد دیده می شوند و معمولا در قسمت خارجی این زخم ها، یک منگوله پوستی و در قسمت داخلی یک پاپیلای مقعدی هیپرتروفیه یا زائده نگهبان مشاهده می شود. شقاق مزمن نسبت به درمان دارویی و پزشکی مقاوم است و تنها راه درمان آن جراحی است.

روش های دیگر درمان فیشر

درمان شقاق به روش اسفنکتروتومی داخلی مقعد

درمان شقاق به روش دیلاتاسیون یا اتساع دریچه مقعد

روش تزریق بوتاکس

جراحی شقاق مقعدی چه زمانی لازم می شود؟

گر روش های مراقبتی مانند روش خانگی و گیاهی نتوانستند علائم شقاق را بهبود دهند، نیاز به روش جراحی شقاق خواهید داشت. روش اسفنکتروتومی داخلی جانبی یکی از روشهای جراحی شقاق است که با بیهوشی عمومی یا نخاعی انجام می شود و عوارض بعد از عمل خیلی کمی دارد. در این روش با کم کردن فشارهای وارد شده به ماهیچه های مقعد، شقاق درمان می شود. پزشک با از بین بردن گرفتگی عضله دریچه ای مقعد سعی می کند علت ایجاد شقاق را حذف کند.

این روش جراحی شقاق به دو روش اسفنکتروتومی باز و اسفکتروتومی بسته اجرا می شود. در هر دو روش عارضه های بیهوشی و بی اختیاری مدفوع دیده می شود اما درد آن به حداقل می رسد.

Call Now Buttonتماس برای مشاوره