روش های متداول درمان بواسیر با توجه به درجه بواسیر متفاوت است. اگر بواسیر حاد باشد روش هایی مانند بستن رگ، تصلب درمانی، انعقاد، بواسیر برداری و لیزر درمانی انجام می شود ولی اگر هنوز بواسیر در مرحله مزمن خود باشد می توان با روش های گیاهی یا خانگی علائم آن را از بین برد. در ادامه هر یک از روش های متداول درمان بواسیر را به صورت مختصر توضیح می دهیم.

بستن رگ: در این روش درمان یک بند لاستیکی به اطراف بواسیر بسته می شود تا از وارد شدن  جریان خون به آن جلوگیری شود. بعد از چند روز، بواسیرها و بندهای بسته شده خشک و چروکیده شده و سقوط می کنند. عیب این روش آن است که مدت بهبودی ناحیه صدمه دیده، چند هفته طول می کشد.

اسکلروتراپی یا تصلب درمانی: این روش با تزریق یک محلول شیمیایی به درون رگ ها انجام می شود و بر اثر این تزریق ها، بواسیرها یکجا جمع و کوچک شده و می ریزند. اگرچه این تزریق باعث درد نمی شود، اما ممکن است کمتر از روش بستن رگ موثر باشد.

انعقاد: برای انسداد بواسیرها از یک لیزر ، حرارت یا نور مادون قرمز استفاده می شود که در این روش بواسیرها با لیزر سوزانده و بافت های بواسیری جمع می شوند. این روش درمانی با برخی از عوارض جانبی همراه است و احتمال بازگشت عروق کرونر در این روش بیشتر از روش بستن بند لاستیکی است.

دارو درمانی: با برخی کرم ها، شیاف ها و پمادهای بدون نسخه که توسط پزشک تجویز می شود، می توان درد و ناراحتی بواسیر را کاهش داد. این داروها حاوی مواد هیدروکورتیزون و لیدوکایین هستند که درد و خارش را به صورت موقت تسکین می دهند.

هشدار: کرم حاوی استروئید را بدون نسخه بیش از یک هفته استفاده نکنید زیرا مصرف زیاد آن باعث نازک شدن پوست ناحیه مقعد می شود.

روش گیاهی بواسیر: این روش بیشتر حالتی پیشگیرانه دارد و برای بواسیرهای مزمن مناسب است. در این روش از ترکیب های گیاهی برای درمان بواسیر استفاده می شود. مثلا همارون یک مکمل گیاهی است که بدون هیچ عارضه ای می تواند بواسیر مزمن را درمان کند. این مکمل گیاهی دارای عصاره تصفیه شده سوفورا ژاپونیکا یا درخت پاگودای ژاپنی است، که باعث عادی شدن ویژگی نفوذپذیری رگ ها و مویرگ ها می شود و جداره ها مویرگ ها را محکم می کند. همچنین همارون باعث آرام شدن درد، خارش، آلرژی و ناراحتی های بواسیر می شود.

روش خانگی درمان بواسیر: شما می توانید بواسیرهایی را که با درد زیاد همراه نیستند را در خانه نیز درمان کنید، روش های درمان خانگی بواسیر اینگونه اند.

خوردن غذاهای پر از فیبر: خوردن میوه ها، سبزیجات و دانه های حبوبات برای شل کردن مدفوع خوب هستند.

استفاده از حمام آب گرم: وان حمام را با آب گرم پر کنید و به مدت 10-15 دقیقه در داخل آن بنشینید، این کار را سه تا چهار بار در روز انجام دهید.

ناحیه مقعد را کاملا تمیز نگه دارید: همیشه با آب گرم، ناحیه مقعد و اطراف آن را تمیز کنید و خشک کردن آن را نیز فراموش نکنید.

از کاغذ توالت خشک استفاده نکنید: برای خشک کردن ناحیه مقعد از دستمال های نرم و مرطوب استفاده کنید، فقط مواظب باشید که این دستمال ها معطر یا الکلی نباشند، زیرا باعث تحریک مقعد می شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *