برای درمان شقاق باید چرخه درد، گرفتگی ها و کاهش خون رسانی به ناحیه مقعد شکسته شود. اولین روش درمانی استفاده از ملین ‌هایی است که مدفوع شما را شل می کنند، در کنار مصرف آنها می توانید یک لگن را با آب گرم پر کنید و داخل آن بنشینید. در مراحل ابتدایی درمان استفاده از پماد آنتی هموروئید که دارای مواد بیحس‌ کننده، کورتون و مواد نرم ‌کننده است، یا ژل لیدوکائین نیز می تواند درد شما را تسکین دهد. معمولا شقاق های حاد با این روش های درمانی مداوا می شوند. اما اگر با این روش ها شقاق شما درمان نشد، بدانید که به شقاق مزمن مبتلا شده اید و باید راه های درمانی دیگری را امتحان کنید.

برای درمان شقاق مزمن می توانید از روش دارو درمانی استفاده کنید. نیتروگلیسیرین با همان شیوه ای که ماهیچه های صاف رگ های کرونر را شل می‌ کند، قادر است ماهیچه اسفنکتر داخلی مقعد را نیز شل کند و آن را از گرفتگی و انقباض خلاص کند. یک راه دارویی دیگر برای درمان شقاق مزمن، استفاده از پماد ایزوسورباید یا دیلتیازم موضعی و خوراکی است، این دارو نیز با شیوه ای مشابه می تواند شقاق مزمن شما را درمان کند. البته گفتنی است که دارو درمانی برای شقاق مزمن ۶۰٪ جواب می دهد و برای بقیه موارد باید روش های جراحی را امتحان کنید.

تزریق بوتاکس هم می تواند با از کار انداختن موقت ماهیچه های اسفنکتر داخلی، یک اسفنکتروتومی شیمیایی موقت تولید کند که شقاق را التیام می دهد ولی عیب این روش درمانی آن است که احتمال بازگشت شقاق وجود دارد.

اگر این روش های دارویی برای درمان شقاق جواب ندادند، بهترین راه درمان، جراحی است. جراحی با لیزر و جراحی با چاقو در نوع درمان تفاوتی با همدیگر ندارند، تنها فرق آنها این است که یکی ساده و دیگری کمی پیچیده است. البته اگر هر دوی این روش ها به دست یک جراح متخصص انجام شود، شما هیچ چیزی از جراحی را احساس نخواهید کرد و جراحی شما کاملا ایمن و بدون خطر خواهد بود.

در درمان شقاق با چاقو نیاز به بیهوشی و بستری شدن در کلینیک یا بیمارستان دارید و برای پیشگیری از خونریزی نیز از تامپون استفاده می شود و باید در خانه نیز حداکثر دو هفته استراحت کنید. اما در درمان شقاق با لیزر نیازی به هیچ کدام از این کارها نیست و عمل با بیحسی موضعی انجام می شود و نیازی به بستری شدن نیز ندارید و بعد از عمل نیز درد خیلی کمی خواهید داشت برای تسکین آن داروهای مسکن، آنتی بیوتیک و پماد تجویز خواهد شد. درمان شقاق با لیزر و با چاقو هر دو درمانی قطعی هستند و همانطور که گفتیم جراحی اگر توسط یک پرشک متخصص انجام شود، بیماری بدون بازگشت و قطعی خواهد بود.

روش جراحی برای زمانی که دارو درمانی اثری نداشته باشد توصیه می شود. بهترین روش جراحی نیز روش اسفنکتروتومی داخلی جانبی است که با بیهوشی عمومی یا نخاعی انجام می شود و عوارض بعد از عمل خیلی کمی دارد. در این روش با کم کردن فشارهای وارد شده به ماهیچه های مقعد، شقاق درمان می شود. پزشک با از بین بردن گرفتگی عضله دریچه ای مقعد سعی می کند علت ایجاد شقاق را حذف کند. این روش جراحی شقاق به دو روش اسفنکتروتومی باز و اسفکتروتومی بسته اجرا می شود. در هر دو روش عارضه های بیهوشی و بی اختیاری مدفوع دیده می شود اما درد آن به حداقل می رسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *