شقاق مقعدی پارگی یا یک ترک در ناحیه نیمه تحتانی کانال مقعد در ناحیه زیر خط دندانه ‌ای است که پوست دهانه مقعد را دچار برش یا پارگی می کند و به کانال مقعد گسترش می یابد، اینجاست که شقاق یا فیشر مقعدی نمایان می شود. این شکاف ها و پارگی ها می توانند در هنگام خروج مدفوع سفت و یا اسهال طولانی باعث درد و خون در مدفوع شوند.

اغلب شقاق های مقعدی کمتر از یک سانتیمتر طول دارند، ولی به خاطر اینکه عصب های بخش حساس بدن را تحت الشعاع قرار می دهند با درد شدید همراه هستند. فشارهای ناشی از عبور مدفوع سفت یا اسهال طولانی، زایمان، سابقه جراحی مقعد، سوء مصرف ملین ‌ها، آمیزش جنسی مقعدی و یبوست از علت هایی هستند که می توانند شرایط ایجاد شقاق را هموار کنند.

دو نوع شقاق مقعدی وجود دارد، شقاقی که بهبودی آن شش ماه طول می کشد، شقاق حاد نامیده می شود. شقاق حاد می تواند به اسپاسم داخلی مقعد منجر شود که این کار باعث بیشتر شدن ترک ها، افزایش درد و کاهش جریان خون در ناحیه آنوردم است. همه این موارد دست به دست هم می دهند تا زمان بهبودی شقاق بیشتر شود، اینجاست که نوع دوم شقاق، یعنی شقاق مزمن خود را نشان می دهد و زمان بهبودی آن بیشتر از شش ماه است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *